hlavní společenská a kulturní událost roku
koná se vždy v sobotu v říjnu v sále U Coufalů v Přívratě

BECHEROBRANÍ lze jednoduše nazvati dvěmima slovama: Absurdní Akce, Bizarní Besídka, Celovečerní Cáklost, Čarovná Čurina, Debilní Divadlo, Ďábelský Ďes, Extravagantní Estráda, Fantastické Finále, Gigantická Groteska, Hektický Hlomoz, Chronická Chlastačka, Ilegální Inscenace (interesantní inseminace ?), Jubilejní Junda, Komický Karneval, Literární Luxus, Maximální Mdloba, Neuvěřitelná Noc, Osobitá Oslavnost, Parádní Pijatika, Qvalitní Qvas, Razantní Recese, Sexuální (sanační) Sešlost, Štiplavá Švanda, Trumpetální Trachtace, Unikátní Úroda, Vrávoravá Volba, Wykulený Wýhled, Zázračný Zisk, Žluklá Žumpa. 


 Becherobraní: Graf závislosti  
Graf exaktně vyjadřuje přibližnou průměrnou konzumaci průměrného 1 návštěvníka  Becherobraní (včetně žen a kojenců) podle ročníků.

seznam Becherobraní podle ročníků:

2023
2022

2021

2020

2019

2018

2017

2016

2015

2014

2013

2012

2011

2010

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2003

2002

2001

2000

1999

1998

1997

1996

1995

  v den Becherobraní obvykle předpovídáme následující počasí:  
"Současná situace: drobné přeháňky, očekáváme bouřku. Přecházet bude opruzní fronta do oblasti pivního tlaku a její vliv se projeví zvýšením hladiny koryta, mísy i pisoáru a následně vyhlášení II povodňového stupně. U baru becherovkový déšť, střídaný smrští. Občasná kapkobití. Před hostincem U Coufalů se bude tvořit tma.
                                                                           Becher v duši!"


Becherobraní v plakátech
BecherOFF 2020 Becherobraní 2019 Becherobraní 2018 Becherobraní 2017 Becherobraní 2016 Becherobraní 2015 Becherobraní 2014 Becherobraní 2013 Becherobraní 12 Becherobraní 2011 Becherobraní 2010 Becherobraní 2009 Becherobraní 2008 Becherobraní 2007 Becherobraní 2006 Becherobraní 2005 Becherobraní 2004 Becherobraní 2003 Becherobraní 2002 Becherobraní 2001 Becherobraní 2000 Becherobraní 1999 Becherobraní 1998 Becherobraní 1996 Becherobraní 1995


..:. ..:..:.:....:.... v obrazech zde ... Orbis Becherus

 


 2023 

 sobota 14. října          letos na téma: "Padesát kurva drát!"

Na slavnosti č.50 slavnému publiku slavné písničky zahrají slavné skupiny Door a TBA.

Jak a co bude se ještě uvidí... 

Becheru zdar!

nahoru


 2022 

 sobota 15. října          letos: "...se nekonalo!"

Slavnému publiku slavné písničky zahrála slavná skupina VSO aneb Velký swingový orchestr Česká Třebová.

Jednoduchou extrapolací grafu návštěvnosti posledních ročníků předseda BSL vydestiloval výsledek -5 návštěvníků, a to je, přátelé, i v dnešní době málo.
Becherobraní nejspíš patřilo do "staré" doby, doby radovánek...?!?

Becherobraní se sice nekonalo, přesto se věrní návštěvníci v tento den na sále U Coufalů sešli k pietnímu aktu. Bravurně zahrál Velký swingový orchestr z České Třebové. Hromada opilců se však nestavěla.

Becheru zdar!

 nahoru


  2021 

 sobota 16. října          letos na téma: "Čtvrtstoletí radosti!"

Na slavnosti č.25 slavnému publiku slavné písničky zahráli slavné skupiny Vision Days a FernetŠok.

Becherobraní číslo 25. Ano, v sobotu 16. října jsme se dočkali již dvacátého pátého pokračování této společenské akce. První Becherobraní se nekonalo před čtvrtstoletím, jak by se z letopočtu mohlo zdát, ale 14. října 1995. Dvakrát jsme se během této doby na sále U Coufalů nesešli, to když v roce 1997 procházel sál stavebními úpravami a pak vloni tu všude kolem nás řádila zlá pandemie.
Výroční slavnost začala přípitkem, ve kterém předseda BSL vyjádřil víru v existenci rockových zábav i v budoucnu, jen co k mdlé mladé generaci navrátí se rozum a cit. Však ti přišedší jeví se býti nadějí a oním světlem na konci tunelu.

Přípitek Vision days FernetŠok

Významu jubilea odpovídal výběr hudebních aktérů. Punkoví Vision days hráli v Přívratu poprvé již v roce 2005 a jejich věhlas se mezitím rozšířil daleko za hranice regionu. Libchavská formace Fernet šok vystoupila na této akci již po patnácté, a jak jsme navyklí, bavili nás až do vyčerpání.
Takže nakonec všechno dobře dopadlo, i hromada opilců stála, navíc poprvé v historii jejího vrcholu dosáhla žena. Velkým vítězstvím už je jen samotné konání jubilejní veselice v této tak krutě osudem zkoušené době.

obrázky z BB zde

Becheru zdar!

 nahoru


  2020 

 sobota 17. října          letos na téma: "Blbá doba, hm..."

ZRUŠENO
PRO BLBOU,
HiSTERyCKOU
DOBU 


Becher Off 2020

Letos slavnému publiku slavné skupiny slavné písničky neslyšeti.
BecheroBraní - tradiční slavnost č. 25 v sále U Coufalů nejdřív za rok!

Becheru zdar!

nahoru


  2019 

 sobota 19. října          letos na téma: "Opravdový večírek!"

Na 24. ročníku slavnosti slavnému publiku zahráli El Camino, Interstate 60 a FernetŠok
příchozí si zasoutěžili v chytrém Rocko-Quízu

Přívrat 19.10.2019 Kdo si hraje, nezlobí. V duchu tohoto hesla se nesl začátek letošního Becherobraní. Zahájili jsme ho Chytrým rocko quízem, čímž jsme si zahřáli hlavy na provozní teplotu. Je nad slunce jasné, že otázky do quízu se týkaly rockové muziky - audio, video i na ty živé „duety“ došlo.

Chytrý Rocko Quíz Interstate 30 El Camino

Hudební, tedy tu podstatnou, část slavnosti zahájila skupina Interstate 60 z České Třebové. Kluci nám v Přívratu zahráli poprvé před sedmi lety a tehdy, stejně jako letos, na výbornou.
Po pauze je vystřídala další, takřka domácí, kapela El Camino. Přesvědčivý výkon radostně kvitovalo rozprouděné publikum. Do třetice Fernet šok potvrdil, že v obměněné sestavě září jako v nejlepších letech. Tedy v nejlepších letech Becherobraní. Ano, přiševší publikum se bavilo výtečně, stejně tak kapely byly spokojené. Jen jest pravdou, že lidí, co do počtu - nikoliv kvality, chodí stále méně, a po roce jsme opět přivítali návštěvní rekord, žel smutný. V Řetůvce se lidé v sobotu 19. října nesešli ani na Shakespeara. Tak kde vlastně ti lidé byli?
Přesto se za rok v sále U Coufalů na Becherobraní zcela jistě setkáme, anobrž to bude již 25. pokračování této slavnosti. Čtvrtstoletí Becherobraní třikrát sláva!

fotky tu: https://bsl.rajce.idnes.cz/Becherobrani_2019/

Becheru zdar!

nahoru


  201

 sobota 13.října          letos na téma: "Ej, Becher, Becher!"

Počasí baboletní.
23. ročník otevřeli a zakončili tradiční FrenetŠok. , které vystřídala slovácká skupina 
12:PIET
Spíťa v Zacharovci přemohl 3 nekalé živly, a na další DOBRODRUžSTVÍ se taky dostalo.

Tož dojdi, mosíš. Hlásila výzva na plakátu 23. ročníku slavnosti. No moc céreček a ogarů si ji k srdéčku nevzala. Tož scházali sa jako ti švábi na pivo. Nicméně na baru je čekala Becherovka.
Ano, návštěva nedopadla, jak bychom si představovali. A to nám hrála juchavá slovácká muzika 12:Piet. Harmonikář dovalil z Nivnice, ostatní ogaři z města plného Moraváků – z Prahy. Kapela v punkovém rytmu zahrála své vlastní moravské lidovky o sbírání trnek do kvasu, o rajtování na mašině, aj o odluce v rodině.

12:Piet FernetŠok Spíťa

Po této energické muzice následovala premiéra loutkové hry O Spíťovi a třech nekalých živlech z hustého lesa Zacharovce. Spíťa živly přemohl a všechno dobře dopadlo.
Tradiční skupina Fernetšok, pak dohrála celou akci do zdárného konce.

fotky tu: https://bsl.rajce.idnes.cz/Becherobrani_2018/

Becheru zdar!

nahoru 


 

 201

 sobota 14.října          letos na téma: "Becher navěky!"

 Počasí baboletní.
22. ročník otevřel Stepující Samožrout z Brandýsa, dále následovali hronovští
HEEBIE JEEBIES s aktuálním CD "Cirkus", zábavu odehráli tradiční FrenetŠok.
Vítek do Prahy opět dojel. I hromada opilců (HrOp) se postavila, a na další DOBRODRUžSTVÍ se taky dostalo.

Oko bere, tedy královské oko bere – ano letos se Becherobraní v Přívratu konalo již po dvaadvacáté. Tradiční slavnost se rozjížděla překvapivě pozvolna. A to prosím do ní vlétnul Stepující samožrout poměrně svižně. Crossoverová skupina z Brandýsa se před časem přeložila do češtiny ze Stepping Selfeater a to samé provedla i se svými texty. Na dobře nastaveném zvuku to rozbalili. A lidé zatím nesmělí.

Snad že byl v pátek nad jiné dnem neblahým, anžto pátek ten byl třináctým dnem v měsíci, hned v sobotu po ránu nás dohnala jobovka – hlavní skupina večera Heebie Jeebies nedorazí. Zpěváka přes noc sklátil zlý moribundus. Kluci jsou to ale šikovní a celý repertoár odzpíval zpěvák ze spřátelené skupiny. Skupina k nám přijela z Hronova. Po generační výměně hudebníků se u nás představila i s novými kousky z nového CD Cirkus. Vystoupení to bylo živé, první tanečníci již ostych odhodili, však další zatím nesmělí.
Generační obměnou prošla i skupina Fernetšok, tedy alespoň na postu za mikrofonem. A jak bývá na Becherobraní již dobrým zvykem, skupina pak dohrála celou akci do zdárného konce, a lidé už smělí.
O přestávce dostalo letos prostor divadlo. Snad loutkové, spíš panáčkové. Na pořadu byl remake divadelní hry „Jak jel Vítek do Prahy“. Předlohou se jí staly skutečné události, které cestující prožívají ve vlacích Českých drah. Původně byla hra slavnému publiku představena před jedenácti lety. Letos však s větší výpravou a přepsaným šťastnějším finále.

Becheru zdar!

 nahoru


2016

 sobota 15.října          letos na téma: "Becher v ZOO!"
Počasí podzimní jak októbr.
21. pokračování tradiční slavnosti zahájila mladá skupina z Jabka On the Roof, dále to rozpařila zoopunková legenda z Tábora PESHATA s aktuálním CD "Anarchy in the ZOO", zábavu odehráli tradiční FrenetŠok.
Vo blíbené TV soutěži "Opilý máte panáka" zvítězil pan Marek. I hromada opilců (HrOp) se postavila, a na další DOBRODRUžSTVÍ se taky dostalo.

PeshataTradiční slavnost Becherobraní letos vkročila do své třetí dekády. Dvacáté první pokračování této společenské události zahájila mladá skupina ze střechy, totiž z Jabka, jenž se zove On the Roof. Kluci sice za sebou toho moc nemají, ale vypadá, že před sebou už ano. Prostě takové to ártrockové ántré.
To zoopunková legenda Peshata z Tábora už pár koncertů za sebou má, vždyť koncertuje již od roku 1997. Kromě písniček z aktuálního CD „Anarchy in the ZOO“", zahráli i osvědčené hity z hudebního světa zvířat jako třeba Morče za volantem. V nadmíru veselé a přátelské atmosféře se společně bavilo hlediště s jevištěm. V neděli nám pak Peshata vzkázala: „Přívrate, co si nám to udělal? My jsme se do tebe úplně zabouchli. Děkujeme všem, počínaje organizátory přes zvukaře konče moc milými posluchači. Udělali jste moc pěknou atmosféru.“
Tradiční FernetŠok pak dohráli celou akci do zdárného konce. Tento koncert se stal derniérou pro Marka Adamce, který v kapele za mikrofonem strávil hezkých pár sezón. Jak sám prohlásil: „Tak Vám kucí dík za 13 poměrně zajímavejch let. Ale řeknu Vám, byl to teda sakra dlouhej záskok!“
Jedna z přestávek patřila oblíbené TV soutěži „Opilý, máte panáka“. V divácké reality show svými znalostmi a bystrostí pan Marek převálcoval jak paní Míšu, tak i pana Marka a zaslouženě zvítězil. Příštího kola se však prý nezúčastní, tak uvidíme nebo ne.

Becheru zdar!

 nahoru


2015

 sobota 17.října          letos na téma: "20 zastavení Becherobraní"
Počasí melancholicky podzimní silně kontrastovalo s nadmíru veselými lidičkami v sále.
Na výročním 20. Becherobraní vystoupili QUISP - mladá skupina z České Třebové, DUKLA VOZOVNA s novou deskou "Sen nezbedného punka", zábavu hrál Fernetšok

Ano, je to tak, letos se v Přívratu konal již 20. ročník oblíbené slavnosti Becherobraní. A slavnostnímu duchu pořadatelé přizpůsobili i celý program. Večer otevírala skupina Quisp. Název si kluci údajně vybrali podle značky cereálií, kterými Kurt Cobain krmil svoji kočku. A syrový bigbít seatlovského typu nám tato mladá českotřebovská banda naservírovala bez servítek. Jak poznamenal Marek Adamec frontman Fernetšoku: „Tak musím říct, že dokud budou fungovat kucí jako Quisp, tak muzika nechcípne.“ Jen tak dál.
Další hudební nadílku obstarala stále slavnější Dukla Vozovna. Každý turista ví, že název kapely pochází od vozovny MHD na sídlišti Dukla v Pardubicích. Double harmonika punk live, jak skupina svému vystoupení přezdívá, bylo sice pošramoceno absencí druhé harmoniky, nicméně jiskření s publikem od první minuty vystoupení nechalo na tento handicap zapomenout. Dukla letos zažívá vydařenou sezónu, zvláště povedené bylo její vystoupení na Trutnoff OAF. Na jaře skupina vydala nové CD „Sen nezbedného punka“ a do následného celorepublikového turné si jako třešničku zařadila právě přívratské Becherobraní.
Se závěrečnou hudební palbou se přihnala skupina Fernetšok. I zde musí být název skupiny zřejmý i nezkušenému abstinentovi. Jedná se o stav mysli navozené přílišnou degustací hořkého likéru. O tento likér ovšem na Becherobraní veliký zájem nebývá, o skupinu Fernetšok ale jo. A tak se skotačilo dál a dál. 
stroj časuDvacátý ročník, to už je důvodem k zastavení, ohlédnutí, nostalgii, vzpomínání. Vzpomínky přinesla výroční výstava „20 doteků Becherobraní“, jejíž vernisáž utekla pozornosti televizních médií, ježto proběhla již odpoledne. Výboři BSL během týdne příprav se překonali, a narychlo spíchli vynález „Stroj času“. Tímto unikátním přístrojem jsme se mohli třikrát ohlédnout zvukem i obrazem na významná Becherobraní minulosti. Navíc vyvolaný autentický účastník z minulé doby se vždy s námi podělil o své dojmy, a pochválil letošní Becherobraní. Spousta toho v navštívených letech 1965, 1935 a 1205 ještě neměli, ještě neznali.
A co lidi? No bavili se, a je třeba pochválit, že bez rozkoukávání, hezky pěkně od začátku. Jedna z nejlepších návštěv historie Becherobraní. Již v deset večer jsme přivítali dvoustého návštěvníka a pak jich ještě pár dorazilo. Všichni společně naplňovali slova pokrokového transparentu, který již po dvacáté na sále U Coufalů nabádal: „Za šťastný život mladé generace“. Děkujeme, přátelé.

Quisp
Dukla Vozovna
Fernetšok

Becheru zdar!

 nahoru


2014

 sobota 18.října          letos na téma: "Becher je naše CREW!"
Počasí podzimní, ale slušný.
Koncertovali samí umělci:
Tomáš Kříž - veselý písničkář, ZNOUZECTNOST (www.znc.cz), zábavu hrál FrenetŠok
premiéra seriálu Haló Becherovi!, BECHERovy míchané nápoje, nový T-čka pro parádil-ky/y, stavění hromady opilců a další DOBRODRUžSTVÍ

Takové to celkem pěkné podzimní počasí nám v sobotu 18. října panovalo. Letošní Becherobraní zahájil jak folklór, tak také folk. Ano po slavnostním přípitku (tedy folklóru) všech přítomných předsedů BSL, přednesl svá dílka Tomáš Kříž, mladý českotřebovský písničkář, doprovázený jen svou sebou ovládanou akustickou kytarou (tedy folk).
Po osmé večer na všech TV komerčních stanicích (ať už si říkají nezávislé nebo veřejnoprávní) běží nějaký ten oblíbený sitcom (komedie, kde se jen sedí). Konečně jsme se tohoto uměleckého žánru dočkali i na Becherobraní. Vysílal se 333. díl telenovely Haló Becherovi, a to prosím přímo na plátno. Epizoda se jmenovala Beton. „Zprvu hlavní hrdinové skutečně seděli doma na gauči, náhle se však sitcom rozjel až do akčního westernu o odvaze a statečnosti, aby skončil smírnou peripetií. Nic podobného jsem jaktěživo neviděl.“, sděluje nám v recenzi uznávaný filmový kritik.
Legenda legend. Tak se s nadsázkou sobě vlastní oznámkovali na obalu svého posledního (letošního - Beat simplicitas, nejlepší ze všech světů) alba muzikanti z plzeňské skupiny Znouzectnost. Kapela jistě v českém punku legendou je. No, ani nechtěli nikoho pustit z parketu, natolik se chlapíkům hraní zalíbilo.
Haló Becherovi!hromada opilcůV další pauze, podobně jako vloni, si hromada opilců sáhla na vrchol hned na první dobrou. Jistý to důkaz stále se zvyšující kondice návštěvníků Becherobraní.
Skupina Fernetšok jásala radostí už před dva dny předem, když jsme jim potvrdili, že budou hrát opět na podiu a ne v rohu sálu. Podruhé pak jásala na jevišti, když jsme jim potvrdili, že budou hrát opět až do rána. A hudba vyhrávala a vyhrávala a vyhrávala.
Nově si na své o letošním Becherobraní přišel také milovník míchaných nápojů. Speciálně školený tým našich barmanů svedl takové šejkrovské kousky jako kupříkladu Beton (Becherovka s tonikem) či Beton Bitter (Becherovka KV14 s tonikem) a mnoho dalších. „Všechno to začalo, když jsme začali chodit na rum s limetkou a tabascem, a to byl konec!“, vychvalují naše barmany mimobecherovkoví degustátoři. Prostě obnažená radost v nejupřímnějším skupenství.

Tomáš Kříž
Znouzectnost
Znouzectnost
Fernetšok

 Becheru zdar!

 nahoru


2013

 sobota 19.října          letos na téma: "Nogometi do toho!"
Počasí - až kýčovitě barevný.
koncertík skupin Oversky Doe (http://bandzone.cz/overskydoe), DUKLA VOZOVNA (http://www.duklavozovna.com), zábavu hrál Modrý Mauricius ( http://www.modraci.cz )
divadélko Mamko Tatič: "Jak život chode" (srbska skaska) stavění hromady opilců a další DOBRODRUžSTVÍ

Mladá nadějná začínající českotřebovská skupina Oversky Doe si ze začátkem své produkce mnoho starostí nedělala a ještě v plánovaný začátek v 19.19h kluci teprve sháněli nějakou šlapku. Tu si nakonec přece jen dovezli a tak po pivku mohli začít hrát. Za vytrvalé podpory neúnavného  fanclubu řádili tu asi jednu třičtvrtěhodinku.
Jak život chodePrvní přestávečku vyplnilo divadélko pochybného souboru Loutkytobě. Umělci se vůbec nebáli a odvážně zdramatizovali povídku srbského lidového vypravěče Mamko Tatiče "Jak život chode", kterou oblékli do hávu naturialistického realismu. Tfuj.
Pardubická skupina Dukla Vozovna předvedla, jak zvučí PPP (praví punkoví profesionálové). Tři bouchnutí do virblu, nějaký ten akord, půl refrénu všichni dohromady a jede se naostro. Dukla hraje již nějaký ten pátek ve složení kytara, basa, bicí a dva akordeony a vydala již čtyři dlouhohrající cédéčka. Sál ožil naplno, hity Hospoda volá či Panáčka si publikum zpívalo s kapelou.
Následovala delší přestávka, během které se připravil Modrý Mauricius a také se stavěla hromada opilců. Ta si sáhla na vrchol hned na první dobrou, nádherný to sportovní zážitek jak pro samotné akrobaty tak i přítomné znalce z oblasti cirkusu, varieté i blbin. Legendární Modráci brázdí vody výchočeských tancovaček v různém složení již pár desetiletí také proto, že se drží současných světových trendů. A tak kromě zábavových klasik jako Párpli, tu zazněly zábavové hotshothity jako Horkýže. Celý celovečerní hudební zážitek umocnil pak dokonalý Pítrsův zvuk, nejlepší co sál U Coufalů jaktěživo slyšel.
Hudba vyhrávala, řekněme do 02h, vážení hosté se ale radovali ještě mnohem a mnohem déle.

Oversky Doe
Dukla Vozovna
Modrý Mauricius

 Becheru zdar!

 nahoru


2012

 sobota 13.října          letos na téma: "Fest-i-Val splněných přání" 
Počasí - takový to pěkný podzimní.
koncertík skupin The Pops (http://bandzone.cz/thepops), INterSTate 60 (http://bandzone.cz/interstate60), zábavu hrál FernetŠok
wayang kulit - Bajka o velké opici, kecak dance - opičí tanec, stavění hromady opilců a další DOBRODRUžSTVÍ

kecak danceS menším zdržením technického rázu začala slavnost v 19.40 koncertem skupiny The Pops. Skupina je to mladá a nadějná a přijela až z České Třebové.  Mají za sebou asi roční vystupování a slavnému publiku zahráli jak své skladby, tak několik coverů. Než se připravila další skupina napojili se diváci uměním ze soudku divadelního. Společnost Loutky Tobě uvedla wayang kulit, indonézské stínové divadlo, bajku O Velké opici. To už ale rozehráli svůj koncert INterSTate60. Skupina rovněž přijela z České Třebové, ovšem jedná se o zkušené rockové matadory. Pódium bylo letos přemístěno do rohu sálo, což přineslo větší jiskření s publikem, koncert tedy cool!
O další pauzičce a tradiční hromadě přivezl Traktor od Visáčů skupinu Fernetšok, kteří, jak jsme již navyklí, hráli a hráli až do úplného konce. O půlnoci však přece  jen pauzu udělali. To když parket přivítal tanečníky exotického indonézského tance kecak (pro ty, co nechodili do tanečních taneční kroky k nastudování zde). Jen místo Hanumana z Ramajány přitančila Velká opice z hospody. Selamat malam!

 Becheru zdar!

The Pops
INterSTate60
Fernetšok

nahoru


2011

 sobota 15.října          letos na téma: "CiRkUs bUdE!
Počasí - slunečno, však chladno, tedy pravý babí podzim.
Od 19 hodin zahráli EL CAMINO ( http://bandzone.cz/elcamino1#!/elcamino1 ), PITOCHA ( http://bandzone.cz/pitocha ) + zábava se skupinou FERNETŠOK
Projekce a vyhlášení vítězů BFF (Becherův filmový festival), stavění hromady opilců a další DOBRODRUžSTVÍ.

"Skutečně přijďte včas." Tato výzva dána byla na vědomost a lidé skutečně začali se scházet od 18 hodin. Po autobusu z České Třebové se hostinec a sál již docela zaplnil a tak obavy, že slavnost začne pouze před prvními dochvilníky se bohu díky rozplynuly. Koncert skupiny El Camino (ze špan. "Cesta", pozn. red.) začal podle plánu a v hodinovém koncertu skupina zahrála skladby ze svého posledního CD "No1". Skupina hraje ve stejném složení již několik let a hudebníci nám představili syrový jižanský rock. Bravo!
Tak dlouho se chodí na Becherobraní, až se ucho osudu utrhne. Dva lidé, kteří se před několika lety na Becherobraní seznámili, si sobotu 15. října vybrali za svou svatební a Becherobraní za svůj svatební večer. El Camino nacvičili svatební pochod a novomanželé měli sólo na skladbu "U Coufalů", no prostě scéna jak z hollywoodského dojáku.

"Dámy a nedámy, dnes večer ve vašem městě mezinárodní cirkus Pitocha!" Takto uvedl klaun a zpěvák skupiny Pitocha skupinu Pitocha (z fran. přesmyčka slova šapitó, pozn. red.). Skupina vystupuje asi 2 roky a její styl jde napříč punk, ska, regge, funky. Opravdu živé vystoupení, přímo slibovaný cirkus.
Než se připravili další muzikanti, hostil sál U Coufalů finále Becherova filmového festivalu (zkratka BFF, pozn. red.). Diváci svými hlasy rozhodovali o vítězi. Třetí skončil western Metanolový princ, střbrní byli Nestřízliví (společenský thriller natočený podle skutečných událostí) a vítězným snímkem se stal sportovní přenos z vodáckého prostředí Velký závod.
A to už nastoupila skupina Fernetšok (Fernet - dříve oblíbený nápoj, během večera se vypil necelý půllitr, pozn. red.) a hrála a hrála a lidé tancovali až do úplného všeobecného vyčerpání.
Když poslední návštěvníci odešli na autobus do České Třebové mohla být slavnost symbolicky i fyzicky prohlášena za ukončenou.
Děkujeme všem návštěvníkům a za rok nashledanou!

fotky najdete na adrese:
http://bsl.rajce.net/Becherobrani_2011

video z příjezdu cirkusu Pitocha na:
http://www.youtube.com/watch?v=KjmfnlsrSdo

 Becheru zdar!


nahoru


MMX = 2010

Neočekávaný dýchánek sobota 16.října          letos na téma: "15 ůletů Becherobraní!
Sobota a po několika hezkých dnech babího léta nám odpoledne zapršelo. Becherobraní se však konává v sále U Coufalů (nikoliv u Macků jak o tom psal konkureční plátek ON) a tak nám těch pár kapek nevadilo. Tak, tak, nemusí pršet, hlavně když kape.

Nejkratší a nejdětinštější projev předsedy BSL:
Elce pelce do pekelce, Becherovka není doma,
ententýky dva špalíky, Ohio a Oklahoma.
Co je to za paní? Na Becherobraní?
Proč jsme tak nadraní? Ó Becherobraní!

Buď zdráv, mistře Litře!Krátce po osmé (večer) nejprve shlédli epizodu o betonáři z rozhlasového seriálu "Vo co de, Becherovi?"  Svým hlasováním rozhodli o závěru hry tak, že beton vzniká nalitím Becherovky do toniku (ne naopak). Ó jak démonikratické v den voleb! Hned nato se spustil Neočekávaný dýchánek. Skupina má za sebou osumnáct let trvání a nedávno pokřtila své třetí album s názvem Plech, z něhož podstatnou část zahráli. Kapele se letos daří a jejich vystoupení jsou velmi živá. Skupina Fernetšok nakonec odehrála zábavu a dotáhla slavnost do ranního finále, jak je náročný návštěvník Becherobraní navyklý. Tanec, mazec, zpěvy, hola hej! Jen tu hromadu opilců se nám letos nepodařilo postavit až k vrcholkům. Sláva Becherobraní, zvolali jsme po patnácté!

  Becheru zdar!

nahoru


20-09

 sobota 17.října          letos na téma: "BSL sbližuje již 20 let!"

STARTFINISHSchodiště A je to tady! Becherobraní každoroční říjnová akce konaná v sále hostince U Coufalů v Přívratu - tu.

A že letošní Becherobraní se neslo ve znamení oslav 20 let BSL, ujít si ho nechtěl ani sv. Huhulák, bůh sněhu, kterému vydavšímu se do Přívratu mezitím děti, malá huhulátka, doma roztrhala peřiny na cimr campr. Bílá? Komu by se nelíbila?

Slavnost jsme zahájili pokusem o překonání rekordu v hromadném přípitku. Ten dříve právě Becherovka držela a ten jí byl uzmut slivovicí na vizovickém Trnkobraní. A my ji rekord vrátili. Bylo jasné, že každý pohár bude rozhodující a tak se nás jako jeden muž (žena) sešlo na sále, no 152 dobrovolníků jsme se napočítali. To ovšem na rekord činící 5500 osob více méně nestačilo. Virtuálním telemostem spojujeme se s Karlovými Varami, kde před KV Becherovkou a.s. čekalo dalších 300! příznivců. Z prostředka Sahary, oázy Al Flaška, hlásí se dalších 5000 signatářů Becherovky. Tuto cifru podporuje 5 mil. nálevníků z nálevu, jakož i všech 5 mld. obyvatelů nedávno objevené planety Etanola ze souhvězdí Plejád. Korunu tomu všemu dává ještě pět hrdinů známých z TV Večerníčků. Suma sumárum Becherovkou si v jediný jedinečný okamžik Ó připilo  5005555042  bytostí. (Bolek Polívka tak má co překonávat, ale pozor, jen v Austrálii žije a daří se dobře 8 miliardám králíků.)

Při koncertu slavné pražské skupiny SCHODIŠTĚ (dříve Nahoru po schodišti dolů band - viz www.noise.cz/schodiste) bývá vždy veselo až tanečno. Skupina vloni oslavila svých 25 let a letošní tourné pod názvem CHCETE ROKENROL TOUR odehrává se ve znamení největších hitů celé jejich tvorby. Kapela si koncertík rozdělila na dvě půlky + přídavek.
;--------Teď vsuvka:
"V Přívratu jsme hráli pár fungl nových kousků, v repertoiru budou nadále postupně přibývat, takže je na co se těšit!"
"Dnes (tj. v neděli 18.10. -pozn.) nad ránem jsme se vrátili od jedné pumpy, kde jsme se družili s Garáží (Garáž v sobotu hrála v Líšnici u Žamberka -pozn.). Tou dobou se na pumpách vyskytují převážně jenom pasáci, policajti, nebo vracevší se muzikanti. Tomu ovšem předcházelo hraní v Přívratu u České Třebové na akci s krásným názvem a obsahem - Becherobraní. Co jsme tam pili je jasné, jak jsme dopadli asi taky...;-) vrtaak"
...tolik hlasy ze Schodiště, tolik konec vsuvky, přátelé--------;

Rozjetou zábavu dohrála skupina FernetŠok a zase bylo veselo. A to tak dlouho, že si to sotvakdo pamatuje. Jisté je jedno, v přátelské atmosféře někteří probesedovali první a v podstatě poslední autobus do České Třebové.

Během večera, jak už jsme na Becherobraní zvyklí, jsme taky stavěli hromadu. No, možná napodruhý jsme si na strop sáhli, kdopak ví? Taky trochu tvořili jsme umění na téma "BSL sbližuje již 20 let!".

A ještě pro neználky. BSL tedy Becherova strana lidu byla založena v roce 1989 (2009-1989=20 -pozn.). Becherobraní pořádá BSL ovšem až od roku 1995, letos tedy proběhlo 14. pokračování slavnosti, hudební i taneční, veselé i recesistické. Kdo nezažil, nepochopí.!? Jo, a těch obrázků vpravo si už vůbec nevšímejte. (Jo, a za rok už šestnáctýho (října)(2010)). (další obrázky by jeden pohledal w vvv.Přívrat.ČZ nebo v rajčeti)

 Becheru zdar!

nahoru


2008

 sobota 18.října       
   Letošní počasí se vyvedlo. Takový ten podzimní kýč, všude samá barva, samý list, naštěstí to Slunce už nemá letní sílu. A tak se stalo, že po hezkém dni přišli do sálu hostince u Coufalů v Přívratu veselí lidé. Nejmladšímu nebyl ani rok, neříkal nic a tvářil se velmi spokojeně.Nejstaršímu mohlo být něco mezi čtyřicítkou a stovkou a tvářil se také velmi spokojeně, také nic neříkal a smál se. Po osmé hodině večerní objevil se na pódiu Taipan. Přítomné teraristy pojalo vzrušení, záhy však zklamání. Namísto nejjedovatějšího hada planety se na pódiu představila rocková skupina z Chocně stejného jména. A tak začali juchat rockeři a teraristé odešli k baru na hadí mozek. Taipani hráli s nadšením, navíc v silnější sestavě podpořeni dívčími vokály. No, pak pauzu, kdy se mění skupiny se svými nástroji, využili loutky, aby představili svou detektivku "Agenti". Hru pravděpodobně nepochopili samotní aktéři natožpak publikum. "Stíhal jsem to asi do půlky, pak jsem se ztrati a šel na pivo", komentuje představení zmatený návštěvník. A tak má hra stát se kultovním dílem. (To je v podstatě blbost, kterou nejde pochopit, ale všichni tvrdí, že ji chápou. Už chápete?) To už byla připravena ska skupina ze Dvora Králové. Nezasvěcený by čekal, že ze z tohoto města přijede spíše Sto zvířat, ale ti jsou z Prahy -Tróji. A tak v kulturním pásmu - po koncertu a divadle - přišla na řadu Groteska. Skupina nezapřela své ruceKurorty punkové kořeny a sál ožil asi tak o 1200%. Pořadatelé tak alespoň mohli vypnout topení. O půl půlnoční hodiny přichází pauza. Na sále už stojí základy pro valnou hromadu dobře stavěné a tak letos dosáhla hromada vrcholu. Rozjařené návštěvníky pak do rána bavila skupina FernetŠok. Co říci závěrem. Je třeba říci, je třeba říci a uvědomit si, že další Becherobraní bude opět za rok.

Ještě více obrázků ze slavnosti spatříš, když se trefíš do tečkyna konci věty .

Taipan
 Taipan  (rock Choceň)(http://www.taipan.zde.cz/)
GroteSKA
 GroteSKA  (ska Dvůr Králové) (http://groteska.cz/)
Fernetšok
Fernetšok (oblíbená tradiční zábava)

Becheru zdar!

nahoru


 200 let 2007

 sobota 13.října             letos na téma: "Becherovka sbližuje již 200 let!"

El Camino   Nikdy v minulosti se nám nepodařilo odstartovat Becherobraní úderem 0. hodiny (0:00:00  13.10.2007). V hostinci U Coufalů se v tuto chvíli otevřely dveře a vstoupila skupina El Camino. A hned se daly věci do pohybu. Během dne, kdy slušní lidé spí, bylo prý počasí slunné. Inu proč ne.
Už v opravdový sobotní večer začali lidé chodit kolem 19. hodiny a většina přišla opravdu včas.
V hostinci vypili 7 sudů Starouše, kořaličky asi 15 l. O půl deváté začali svůj koncertík opět El Camino (tentokrát šlo již o vystoupení hudební). Opravdu pěkné vystoupení trvalo asi do čtvrt na jedenáct.Opilá pohádka
Než se hudebníci vyměnili, vyplnilo přestávku loutkodivadelní představení souboru Loutky tobě "
Opilá pohádka". Stejně jako před čtyřmi lety bylo prohibičné zlo potrestáno. A to je dobře.
No a pak řádili
Fernetšok až do rána. A my přítomní taky, neboť v hlavních dveřích praskla pružina nebo co, zkrátka péro a dveře tak nešly otevřít; nikdo se tudíž nedostal ven!
Během večera se soutěžilo o nejbláznivěší tanec na skladbu Traktor, kterou si faxem přál lid Číny a Čile. Nejsuverénnější bláznem se stal pan Karel. Došlo i na autorské čtení Kubova slabikáře. Na hromadě opilců se letos sešlo pouze
18 opilců, avšak natolik zkušených, že dosáhli na metu (láhev Becherovky) u stropu sálu.

Během večera jste tvořili umění na téma "Becherovka sbližuje již 200 let!" Výsledky jsou k nahlédnutí zde: "Becherovka sbližuje již 200 let!"

Projev předsedy BSL na tiskové konferenci BSL:
(předseda M zodpovídá cokoliv, konferuje předseda K)

K: Vážený pane předsedo, jak hodlá vaše strana oslavit kulaté výročí 200 let od vzniku Karlovarské Becherovky?
M: Tuto otázku jsem čekal. Veni, vidi, vici, je to v piči.

K: Děkuji, to jste začal zostra, což je jistě chvályhodné. Chystáte vy jako strana nějaké oslavy?
M: Cítím se zaskočen touto otázkou. Vrána k vráně sedá, Becher Becherovku hledá.
tisková konference BSL
K: Jak prožíváte vy jako BSL toto významné výročí vašeho likéru?
M: Kdo nepil umřel, kdo pil Becherovku neumřel.

K: A teď k věci!
M: Tak dlouho se chodí se džbánem pro Bechera, až se játro utrhne.

K:Myslím že dáme prostor publiku

Obecenstvo: ?????
M: Já bych tuto otázku položil asi takto: Čím bych chtěl být? Kdybys nebyl medvědem, moh si se stát Becherem!"

Obecenstvo: Proč?
M: Becherova kápě, 40 dní kape; svatá Anna a já zase chlastám!

Obecenstvo: ?????
M: Becher letí, nemá děti, my se máme, zachlastáme."

Becheru zdar!

nahoru


 

2006

Zní hlas lidu: "Chceme více Becherobraní!" A to byl ten pravý impuls uspořádat letos zase po nějaké době slavnost dvoudenní. Proč ne, alespoň bude více radosti. Navíc letošní říjnové velmi pozitivní počasí pozitiva do lidí přímo pere. 

Čistá láska pátek 13.října    Lepší datum jsme si snad ani nemohli přát. Napůl huby slíbené překvapení galavečera (v jednání byl ČT SuperStar -pozn. red.) nesehnalo šestidvéřového Jaguára a tak se nedostavilo a tak zahájení patřilo básníku a písničkáři Závišovi ze Znojma. Po folkovém dýchánku přišlo na řadu rockování se skupinou Čistá láska, českotřebovskou legendou (mj. Becherobraní 1998, 2000). Přišla asi stovka vesměs odborníků, kterým, až na výjimky, chvilku trvalo, než se vpravili do správné nálady. Nu, ale vždyť nás čekala sobota.

 sobota 14.října    Na rozdíl od předcházejících ročníků nebyla slavnost zahájena slavnostním projevem předsedy BSL, nýbrž jím byla ukončena a že to byl projev ale velmi primitivní. To jsme ale trochu přeskočili. O hudbu se starala skupina Fernetšok od Jak jel Vítek do Prahyzačátku do konce. Možná jste to taky slyšeli, že České dráhy málem byly v prdeli? O tom, jak to vlastně s nimi dopadlo, vyprávělo loutkové divadlo "Jak jel Vítek do Prahy".  Než tam ovšem Vítek dojel zastavil se ještě občerstvit v restauraci, cestou ho taky čekala neočekávaná dobrodružství a tak jak to asi dopadne, netušili ani rukovoditelé... Kdo viděl, ví. Na hromadě opilců se letos sešlo 24 opilců, na strop jsme si nedosáhli, na dno jo.  Konferenciér se letos významně vyznamenal, ...tou cestou Becherovkovou, přijď rychle rovnou k nám!hromada opilcůpatří mu tedy vyznamenání. No a nakonec ten projev:
  Velmi, ale velmi primitivní projev předsedy BSL:
(předseda K uvádí a asistuje, předseda M tančí a artikuluje, oděn primitivně s holí šamana v ruce)
"B - E - Ch - E - R, Be - Che - Rrrr,
Becher, Becher, Becher!
Kdo neblít - pít pod svoje možnost!"

Abychom nezapomněli. To je pořád volby, volby a tak i o Becherobraní jedny proběhly: O padoucha největšího. Jako vítězové z nich vyšli Náčelník a Petra, na druhém místě rovněž shodně Mireček a Bělina, Paroubek až třetí, tedy jistě zklamání.

Ale to už je opravdu konec. Několik obrázků (i z minulých Becherobraní) najdeš ve Fotografiích na www.privrat.cz.
Příští rok má Becherovka kulatý narozeniny a tak si do deníčku za uši už teď zapiš:
  sobota 13.října Becherobraní 2007.

Becheru zdar!

 nahoru


2005

sobota 15. října
FernetšokHadry z tělaDá se říci, že akce začala již v úterý 11.října, kdy vystoupení odvolala skupina Neighbourhood, ale již ve středu díky super technice dnešní doby se mohlo proslýchat, že hrát bude Fernetšok. Maitri odvolali až v sobotu. A jak to vypadalo v sobotu? Počasí bylo suchaté a sluníčkovité a studné. Bez větších cavyků začali po osmé Ferneti docela svižně.  Před devátou si všimli předsedové BSL, že mikrofon na několik vteřinek osiřel a využili tak toho k vlastní exhibici, při níž došlo na slavnostně kritický projev jednoho z nich. Fernety to nevyvedlo z míry a pokračovali v šou dál. 

Slavnostně kritický projev předsedy BSL:
(předseda K se diví, kde ten předseda vlastně je a ten mu skočí takřka na lyžích doslova do řeči)

"Ale to jsem doslova skočil řečníkovi do slova. Je z toho nějaký zaskočený. (předseda K odkulhává ze scény)
A tak vám alespoň odříkám ten, letos obzvlášť slavnostní, že, projev. Cože? A není to projev slavnostní, ale kritický.
Kdy jindy máte příležitost si nasypat popel na hlavu? Teď. 
(předseda M si sype popel na hlavu)
Kromě jednoho roku vám každý rok na tomto místě nebo na tamtom místě říkám a říkám, že jediný a pravý král alkoholu je Jan Becher. (předseda M se napije Becherovky a napíše na papír Jan Becher)
Ale to jako bych hrách na stěnu házel.
(předseda M hází na stěnu hrách)
To jste celí vy, jedním uchem tam a druhým ven.
(předseda M si strčí papír s nápisem do ucha a vytáhne ho z druhého ucha)
Sedmilháři vám věší bulíky na nos
(předseda K věší předsedovi M na nos modrého a zeleného bulíka) a vám pak zbývávávávají jen oči pro pláč. (předsedovi M stříká z očí)
Ale to padla kosa na kámen
(předseda M vyvrhne kosu), to sedmilháři čůrají proti větru! (předsedovi M stříká z poklopce)
Prach a broky
(předseda M metá prach), ten, kdo má pod čepicí (předseda M ukazuje, že má pod čepicí cosi hnědého), se napálit nenechá!
Aby vám to člověk 10x opakoval, opakoval, opakoval, opakoval, opakoval, opakoval, opakoval, opakoval, opakoval, opakoval: 
motto BSL zní:
Kdo neblije
(předseda M vyvrhne šavli) – pije (předseda M se napije Becherovky)pod svoje možnosti!!! (předseda M upadne na zem a je odnesen předsedou K kamsi pryč)

Asi tak někdy v noci, když přijeli Hadry z těla, začalo se nejprve připravovat a potom odehrávat zdramatizované drama srbského lidového vypravěče Mamko Tatiče "Jak život chodže." Soubor Loutky Tobě s ním měl premiéru již před mnoha měsíci a tak až na hostujícího bleděmudrého mudřece moc okýnek nebylo.

z představení "Jak život chodže"
slépka slepá nemotoře Pižďuch se probeře Pižďuch běže do Čornej Gory Pižďuchová má dost
hra začíná nevinně - než se probeře Pižďuch - ten je strašnej poděs - a Pižďuchová má dost...

Bolebřich a patybolHadry z těla pak hráli celkem živě, tak jak bylo slíbeno. No a oproti slibům akci do vítězného konce dotáhli Fernetšok. Hromada opilců se letos stavěla, alespoň základy, ale že potřebnou kvalitu splňovali pouze dva ze tří pilířů, i na druhý pokus nám spadla a nikdo nám ji nepostavil. Pak se dělo ještě něco. A tak nějak se BSL od ítého Becherobraní přes vété Becherobraní slavně dobelhala až k xtému Becherobraní. A tak trochu zaráží, že přišlo historicky nejmíň lidiček (asi tak stovka). Vy, vy! Uvidíme, co za rok. Inu, něco na vás nachystáme. Abych nezapomněl, Kuba tu podepisoval novou publikaci Bolebřich a patybol, která je stále ještě k mání, třebas na naší profláknutý adrese: bsl@seznam.cz.

Becheru zdar!

 nahoru


2004

sobota 16. října
Jak bylo avizováno vystoupili Dragoni a "překvapení večera", což kupodivu
Dragon nebyl nikdo jiný než Taipan, had hnědý královský. Počasí prochladné, barevné i deštivé čili podzimní.
Lidé spořádali 20l kořaličky a 6 sudů pivečka. Večerní program vysílání TýVý Euro-pa-nák zahájil okolo osmé  Euro-Večerníček pohádkou o Hórském hrdinovi z Hané, čímž byl kosmopolitní Euro-tón letošního Becherobraní udán. V  tomto duchuHórské Hrdina pokračoval i předseda BSL ve svém tentokráte Euro-projevu. Neblábolil však dlouho a tak v osum mohl přijít na řadu přírodopisný Euro-dokument Taipan, had hnědý královský.

Slavnostní Euro-projev předsedy BSL, skládající se ze tří částí:
část první, praktická:Euro-přípitekdefilé
(přípitek)
část druhá, teoretická, jádro projevu: Eurokór
Radujte se Evropané!
Už je to tady! Ano. Jsme v Evropské Unii. Avšak!? Kdo za to může?
Češi. Přátelé, zase Češi! A proto nyní jich vyjmenji všech pět, co položili myšlenkový základ této skvělé organizaci.
Prvý) Baron Prášil. Jako jediný Euročech nebyl Čech. Tedy jak říkal starej Prášil: „Byli jsme před Evropou a budeme i po ni.“, přátelé. (přípitek)
Druhý) Josef Švejk. Jako jediný Euročech byl opravdový, ryzí Čech. Zde cituji: „Uprostřed zeměkoule je ještě jedna Zeměkoule, která je ovšem větší než ta naše Zeměkoule.“ Zde parafrázuji: „Uprostřed Evropy je ještě jedna Evropa, která je ovšem větší než ta naše Evropa.“ tedy zase Čechy, jak nadčasové, přátelé. (přípitek)
Třetí) Lída Bárová. Jako jediný Euročech byl žena. Tedy jak říkal starej Bárová: „Europe, europe uber alles!.“, přátelé. (přípitek)
Čtvrtý) Brouk Pytlík. Jako jediný Euročech nebyl člověk. Byl to brouk. Tedy ho nebudeme pitvat, přátelé. (přípitek)
Pátý a největší) Johan Becher. jako jediný Euročech byl Němec. Tedy jak říkal starej Becher: „Kdo neblije –pije pod svoje možnosti.“, přátelé. Za Bechera Pána a jeho rodinu! (přípitek mocný)
část třetí umělecká, finále projevu: Eurochór
(podpořený zpěvem světových hvězd pop-music: Steve Wonder, Ala Pugačeva, Okoto Ješita, Ivan Mládek a Arnold Swarzeneger)Krok do EU
Spojme se lidé v Becheru, propojme své osudy,
ať ráno nebo k večeru, sedněme si pod sudy.
Kdo je samoten a sám, ať Becherovku upije,
ve společném náručí evropské unie.
Spojme se bratři v Becheru, propijme své osudy,
ať ráno nebo k večeru dočkáme se ostudy.
Kdo je samoten a sám, ať Becherovku upije,
ve společném náručí alkoholické unie.

Aby následující Euro-pauza nebyla nudná, přišel se svou pohádkou tentokráte Euro-Nočníček. Opět na Euro-téma. "První krok do Evropy aneb francouzsko-německá komorní epopej" se ten kousek jmenoval. Zahráli ho dřevění herci z divadla Loutky Tobě.
Po té následoval romantický Euro-thriller Dragon. Po dvou nebo třech letech, kdo si to má pamatovat, se opět stavěla hromada opilců. Tentokráte Euro-hromada a napočítali byste tam 31 Euro-opilců. Ale že to byla Euro-hromada, neměla dlouhého trvání a sesunula se. Během večera přítomní soutěžili o novou lepší a hezčí Euro-vlajku, když na té stávající vyloženě chybí motivy Becherovky. Euro-porota neměla vůbec lehké novou standartu vybrat (vyhodnocení Euro-vlajky zde). No a pak klasika, noční reality Euro-show v podání Dragonu, kteří to dotáhli do rána. A to jsem se ještě nezmínil o popůlnoční Euro-soutěži o nejodhalenějšího návštěvníka, ale to jste měli raději přijít osobně, třeba už proto, že
BSL slaví 15 let BSL. Becheru zdar!


nahoru


2003

Letošní Becherobraní se událo oproti předchozím poněkud netradičně, tedy přesněji dvoudenně. Abych již udělal přítrž dohadům jednou provždy, věc vysvětlím. Totiž. Nebude-li naše tělo permanentně tuženo -zakrní. Proto letos dva dny. Počasí poplatné podzimu, ale v sále U Coufalů neprší. Kdo nevěří, ať tam běží!
pátek 17. října
SchodištěBecherobraní zahájilo kocertní vystoupení umělců z Prahy: Nahoru po schodišti dolů band.
Lidé si se skupinouRavens prozpěvovali a tančili asi od deváté do jedenácté hodiny večerní (slovy dvě). Jak sami umělci přiznali, "Konečně hrajeme pod tím správným heslem."
Poté hosty bavila skupina
Ravens až do rána.
sobota 18. října
Druhý den začal pilnými přípravami. Navečír lidičky uvítal předseda TaipanBSL svým tradičním slavnostním projevem BSL. Skončilo to temnotou, kterou však okamžitě zahnala skupina Taipan a zaháněla a zaháněla.
DragonTo už byli připraveni Dragoni a tak nutnou change-pauzu vyplnilo pimprlátkové divadélko Loutky tobě s premiérou vlasní hry Opilá pohádka aneb kterak ten, neprozradím kdo, přemohl toho, neprozradím koho. I když to v pohádce dlouho tak nevypadalo, nakonec vše dobře dopadlo, děti. (jen Kašpárka sežral drak)
Dragoni hráli až do rána, jak je jejich dobrým zvykem.

Slavnostní projev předsedy BSL:
Becheru zdar, bratři a sestry! Já jsem já! A já nenávidím Coca Colu, jakož potažmo i drak Prohibor všechny tvé přicmrdovače, přichechtávače, připoslance a tleskače. A co vy, děti adidasu, přiznejte se, kdo z vás již podlehl pozlátku a napil se a nebo nacpal se buločky, housky McDonnaldowe, chickenu apod., etc..., atd.
Pravím vám, pravím vám, žéééé...
Čarovná berla Janova, Janova Becherova odhalí každého -každou, který -která by snad chtěl -chtěla takové kokotiny napodobovat. Totiž pak berla čarovná takového -takovou nechá se vší platností, se vší vážností zmizeti a se vší parádou, hodnou stvoření vší, velikosti bleší, zmizeti na vždy, od věků do věků. Kdo se protiví vůli Janově, ten zmizí, zmizí mi navždy z očí!
Tram tadadá, Becheru zdar!      (přípitek1)
Přísahám a připomínám, že hlad je převlečená žízeň a kdo pije, ten žije, kdo nepije -nechčije a kdo neblije, pije pod svoje možnosti. Tak!
A nyní přijímání, bratři a sestry:
Takže si všichni vezměte svoje štamprličky, no nebudu čekat, i vy tam vzadu.
Ták, můžem     .....ááááááá ...šup tam s nim!
Becheru zdar!      (přípitek2 -hromadný)
A teda vás varuju! Řiďte se tímto napomenutím nebo se začnou dít věci. Jaký věci? Strašný, děsivý a šílený věci - použiju Čarovnou berlu Janovu! Nechám vás zmizet! Cha chá. Jak? Tak!
Opiju sebe a vy mi zmizíte z očí a já pak taky zmizím.
Becheru zdar, temnoto tmavě černá!       (přípitek 3 a byla tma)

...přípravy...přípravy počaly již ráno

nahoru


2002

Taipansobota 19. října
vystoupili: Taipan + Dragon
Počasí zase jednou nič moč.
Lidičky vypili 33l kořaličky a 9 sudů pivečka.
Krátce před osmou, lépe dvacátou, hodinou byl básník Kuba takřka střízlivý a tak se letos začalo takřka přesně. A tak uvedl slavnostní projev předsedy BSL letos takřka kontroverzní (toto slovo určitě důvěrně znáte z TV -pozn.) jemně erotický (teda jako ten projev)  Po té neboli poté nastoupili Taipani (tedy hudební skupina Taipan -pozn.)
Becheru zdar!
Světovou premiéru si odbylo divadelní představení "Rychlé Šípy loví bobříky"divadelního souboru "Bylinka při BSL", které tento soubor během odpoledne k potěše divákům nastudoval.

Slavnostní projev předsedy BSL:
Hola, hola,
volba vola, volba volá! Volili, volili, milí volitelé? Volili, volili, milé volitelky? Volili, volili, milí volové?
Tak máme letos zase volby, co; a budou další a bude hůř a pročpak asi, no? Zkrátka změny v parlamentu, že. 
Totiž po odchodu našeho tajného agenta "Miloš", na vysočině pase kozy, kozy ženy, ženy své -a to je dobrý.
Načež se nynčkom v parlamentu  málo chlastá, Becherovky málo chlastá -a to je špatný.
A my teda jako jsme pro ty kozí trendy. A taky teda vlastně aby se jako chlastalo, jako teda dost.
Takže teď jde o to, vlastně abychom, jako všichni, vlastně společně neboli dohromady, tak nějak pospolu, vlastně abych se vyjádřil naprosto přesně, bych jako tímto chtěl říct, že vlastně Táákhle Nějáák.
A toto je gró, to gró (přípitek), to hlavní co Vám tady jako jsem chtěl předat. A toto je ta podstata, kterou jsem tu odhalil, jako vyjevil, prostě ukázal, no zkrátka zcela obnažil, vysvlíknul!

Jo a básník Kuba (alias Mirek Dušín) se pak zhulákal a trhal, jinak se nic nestalo.


nahoru


2001

sobota 13. října
vystoupili:
Dragon, Lovers Bob´s Dogs
Počasí nádherný -viz předpověď.
Lidičky jenž vypili 34l kořaličky a 12 sudů pivečka. Slavnost slavnostně zahájil básník Kuba. Pravda, gloriditu slavnostního zahájení částečně zkalila náhlá zpráva o sebevražedném útoku abstinentů v Karlových Varech, kteří tam vypili dvě obří láhve Becherovky. Po vystoupení Loversů přijel pozdravit Becherobraní přímo z televizního studia sám Večeníček na svém polokoule, tedy polokole.
No a po Večerníčku Slavnostní projev předsedy:
Súdružky a súdruhovja, opilci této země.
Budoucnost již s největší pravděpodobností nebude patřit aluminiu, jak se v minulém století domnívala valná většina uznávaných vědců. Naše strana registruje zřetelné signály -budoucnost patří Becherovce!
Předem mého konkrétního gró, mi dovolte jeden abstraktní citát: "Opilství -to je někdy víc než těhotenství." A tak BSL ústavně podporuje klinický výzkum náhrady standardní plodové vody Becherovým likérem. Proč alkoholiky draze vychovávat, mohou se přímo rodit, že. A toto je pouze korektní špička přímočaře se vynořujícího globálního ledovce progresivních technologií BSL, tolik legitimních.
Totiž všechno bude; fontány s Becherovkou na náměstích a kašny a tobogány a větší štamprlata -taky budou a hospody pro děti a kapesní lihovar do každé rodiny. Lebo jak budeme dnes pít, tak budeme zítra žít.
Mám takovou vizi, již naše pokolení se dočká po staletí kýžených časů, kdy otevřené lahve Becherovky do úst lítati budou.
Kdo neblije -pije pod svoje možnosti!

No a pak vystoupili Dragoni, kteří k pohodě hráli strašně dlouho, neřkuli do rána. Přerušili pouze při stavění hromady opilců - zápis do Becherovy knihy rekordů. Na hromadě jsme napočítali nespočet opilců. A to je dobře.

Čest a sláva letošnímu Becherobraní! Becheru zdar!

nahoru


2000

sobota 14. října
vystoupili:
Noční Stíny, Čistá Láska, Dým, Fernetšok
Počasí takřka pěkný.
Lidičky vypili 29l kořaličky a 11 sudů pivečka.
Slavnostní večer přispěchal zahájit svou pochodní do mlýna slavný Terry Fox a tak mohla Agáta Christie lidem představit program večera, ve kterém krom vystoupení skupin nechyběl ani Slavnostní projev předsedy BSL:
Hosana Becher!
Chlastejte, neboť se přiblížilo království Jana Bechera.
Je psáno: "Kdo pil -zemřel, kdo nepil -zemřel taky." Já však pravím: Kdo Becherovku pije -nezemře. Střeste se falešných abstinentů, kteří tvrdí, že nesmrtelnost přichází skrze mléko a vodu. Což střízliví nemarní život hromaděním statků a tápáním v tmách rodinného krbu? Nevažte se k pozemským statkům, není nic špatného na tom propít vlastní dům, auto, ženu, psa, kalhoty i děti.
Pravím vám: Nemějte starost o svoji kocovinu! Pohleďte na nezaměstnané -nesejí, nesklízí a přece jsou stále veselí a opilí. Kdo má uši, slyš.
Ó vy malověrní, což nevěříte v zázraky deliria?
Hleďte zázrak: Ty tupá celulózo staniž se Becherem!!!
(před zraky udivených diváků proměnil předseda BSL cáry papíru v láhev Becherovky)
Blaze těm kdo pijí, neboť oni mají dobrou náladu.
Blaze těm kdo žízní, neboť oni budou nachlastáni.
Blaze alkoholikům, neboť oni dojdou alkoholu.
Kdo neblije -pije pod svoje možnosti!
Quis non vomitat - biberat sub suus possibilitus !
Aki nem okádik -tudása alat iszik !
Wie niet overgeeft -drinkt niet genoeg voor zijn doen !
Kto nie rzyga -nie pije ponad swych możliwości !
Kto nie zvraca -chlasta pod svôje môžnosti !
??? ?? ???? -???? ???? ????? ???????????? !!!

setkání spolužáků ...setkání spolužáků

nahoru


1999

sobota 16. října
V tomto roce slavila BSL 10 let od založení BSL.
Na slavnosti vystoupili:
Noční Stíny, Dragon, Chlapi z práce
Počasí ucházející.
Lidičky vypili 27l kořaličky a 8 sudů pivečka.
Za pozornost nijak velkou ani malou by mj. stál vstup první mezi ženami do naší strany.

Slavnostní projev předsedy BSL:
AVE Becher!
Vážení přátelé, vážené přítelkyně, milí občané,
"Kdybych znal Becherovku, neotvíral bych si žíly z nichž krev rudá mi prýštila, nýbrž upil bych se k smrti!"
Tak tato nádherná a utěšená slova pronesl téměř dva tisíce let po své sebevraždě sám věhlasný básník Petronius Arbiter (rádce římského císaře Nerona). Mějme je všichni ve své paměti jako klenot nejcennější. Po těchto slovech mohu s klidem říci ono tisíckrát otřepané a stále používané: Již staří Římané! Ano již staří Římané znali a obdivovali naši Karlovarskou Becherovku, považovali ji dokonce za nápoj, pro který je záhodno zemřít.
Vážení přátelé, vzácné přítelkyně, milé děti,
Dnes jsme se sešli, a já vás mohu v tento slavnostní den srdečně přivítat na tradičním Becherobraní. Letošní rok je - není obyčejný je výjimečný. V prosinci tomu bude právě deset let, kdy byla založena v nyní již bohužel neexistující restauraci Modrá hvězda na náměstí Sbratření v České Třebové slavná BSL jíž mám tu čest být předsedou. Vzpomeňme teď s pietou na zrušený hostinec Modrá Hvězda.
(minuta ticha)
Každé jubileum tak trochu svádí k planému plácání, dovolte tedy abych si i já trochu plácnul. Chtěl bych se s vámi podělit o některé z našich nesčetných úspěchů: Tak předně jsme byli po listopadu 1989 nejrychleji vzniknuvší novou moderní stranou, která ve své podobě setrvává dosud a je tedy, ač věčně svěží, nejstarší stranou v České republice. Poměrně dobře se nám daří udržovat kulturní život zdejšího okolí na vysoké úrovni, oblíbenost Slavností bylinek a Becherobraní hovoří za vše. - ohlasy v tisku, médiích, tisíce děkovných dopisů. Úzce spolupracujeme s pracujícími závodu Karlovarská Becherovka, jejichž výrobky nás tolik rajcují. Velice dobře nám vychází náš programový cíl - všeobecný boj proti abstinentům. Máme pěkné výsledky, již jsme jich hodně poblili, pardon pobili.
Další triumfální úspěchy BSL v číslech: zima 1997 - 2.místo, 1996 - Marvin - 1.místo, léto 1997 - 3.místo, 1995 - dobytí hradu Bítova, 1999 - Johny - 1.místo, léto 1998- 1.místo, 1999- 1.místo
Vážení přátelé, milé přítelkyně, vzácné děti,
Na závěr svého projevu bych chtěl vyzdvihnout náš největší úspěch, a to, že se nám za celých deset let nepodařilo ani jednou ani na malý okamžik dostat se do parlamentu ČR. A co víc, nikdy jsme nesestavili ani tu nejmenší kandidátku, a hlavně jsme se nikdy nezaregistrovali. Jsme tedy jakousi, státní mašinerii dobře utajenou a zatím dřímající silou. My jsme se nikdy nezapojili do prohnilého byrokratického řetězu jenž ubíjí ideály a dobré myšlenky vzniklé nad hospodským stolem. Neneseme žádnou zodpovědnost za vývoj v naší zemi, ale vše bedlivě sledujeme a studujeme a jsme připraveni vyrazit.( - do útoku) Pryč s diskusemi v anonymních televizních studiích. Pryč se střízlivými ministry a tiskovými mluvčími. Vrátíme politiku národu a tam kam patří do hospod a restaurací.
Náš čas přijde!
Vivat BSL!
Quis non vomitat - biberat sub suus possibilitus !

nahoru


1998

sobota 17. října

Dragon vystoupili: Dragon, Čistá Láska
Počasí podzimní.
Lidičky vypili 27l kořaličky a 9 sudů pivečka.
Předseda BSL se tentokrát se svým slavnostním projevem neprojevil.

Po roční pauze opět Becherobraní. Čistá Láska zde představila svůj nový živý klip na písničku "Ruská". A tak se nikdo nemohl divit, že na pódium přijel tank, zatímco tam pionýrka předváděla své striptérské umění, Mičurin rozdával ovoce. Přiletěl i Gagarin ve svém Coюзy.

nahoru


1997

sobota 18. října
Tak tento rok se Becherobraní neuskutečnilo pro rozsáhlé rekonstrukční práce sálu U Coufalů.
Becheru zdar!

nahoru


1996

sobota 19. října

vystoupili: Noční Stíny, Protex, Kulhavá ©růta
Počasí trošku vlhčí.
Lidičky vypili 35l kořaličky a 8 sudů pivečka.

Na toto druhé Becherobraní přišlo o něco lidí víc, asi přijelo z Brna trochu drůbeže. Slavnostní přípitek předsedy BSL se od letoška povýšil na slavnostní projev předsedy BSL:
Pánové a paní, bratři v Becheru.
Naším dnešním shromážděním, ať už vědomě či nevědomě nebo z donucení, bychom rádi vzdali hold osvícenému zakladateli moderního alkoholismu a králi všeho pití Janu Becheru.
S těží bychom si představili kohokoliv jiného, kdo by se s jasnou a zářivou myslí postavil do čela interalkoholní ligy boje proti tmářskému abstinentství, než tento udatný bylinný likér z Var Karlových.
Ano je to právě jeho spirit, který nám ukázal cestu kudy jít, jak žít a jak pít.
Přátelé, nechejme se tedy postupně prostupovat až k samému stavu blaženosti, v němž pak užitečným způsobem ztrávíme celou noc a komu se to povede i zítřek a možná i pozítří.
Becheru zdar!

Jo a bubeník tiše v koutku zvracel. Tímto zdravíme Charlieho.

nahoru


1995

sobota 14. října
Hystorycki, pardon, historicky první Becherobraní světa.
vystoupili:
Noční Stíny, Arkas, Sychra band
Počasí trošku pošmurné, ale bez dešťů.
Lidičky vypili 34l kořaličky a 10 sudů pivečka.
Půlnoční kaňkou byla dost podivná tombola, kterou tehdy tuším vyhrál taxikář z Chicaga, tehdy ovšem ještě slušný hudebník.
Slavnostní přípitek předsedy se nedochoval nijak jinak zaznamenán než ušními boltci přítomných.

nahoru[ BSL-úvodní stránka ]


Becheru zdar !!!